Dovolená u moře Dovolená u moře
Aktivní dovolená Aktivní dovolená
Zážitky Zážitky
Poznávání Poznávání
Napište nám

V případě, že potřebujete více informací o některém z nabízených zájezdů nebo máte zájem o destinaci, kterou jste v naší nabídce nenašli, zanechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme!

Jméno a příjmení
Váš Telefon
Váš E-mail
Chci informace o

Dovolená Káhira, Egypt, ceny od 14 047 Kč.

Detail destinace

Káhira Egypt - transparent

Nabízíme 2 ubytovacích kapacit za cenu 14 047 Kč - 21 673 Kč.

Počasí:

Dnes Počasí v Cairo - transparent 36° C Zítra Počasí v Cairo - transparent 23 - 36° C25.6. Počasí v Cairo - transparent 23 - 35° C
26.6. Počasí v Cairo - transparent 23 - 38° C27.6. Počasí v Cairo - transparent 24 - 41° C28.6. Počasí v Cairo - transparent 29 - 42° C
29.6. Počasí v Cairo - transparent 25 - 36° C30.6. Počasí v Cairo - transparent 24 - 36° C1.7. Počasí v Cairo - transparent 23 - 36° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

 

Základní informace:   Hlavní město Egypta, Káhira (v překladu "Vítězná"), čítá společně s Gízou 16 000 000 ob. a je tak nejlidnatějším městem afrického kontinentu. Moderní historie Káhiry začíná v druhé polovině 10. st. po Kr., kdy na Egypt útočí chalífové z rodu Fátimovců. Po úspěšném dobytí země založili město Al Qahira, podle arabského názvu planety Mars, která zářila v době , kdy armáda narazila na malou městskou osadu. Ve dvanáctém století je město obehnáno hradbami a až do roku 1517 je mnohými považováno za kulturní středisko arabského světa. V roce 1798 spatřují Káhiru napoleonská vojska a o několik let později začíná, díky Muhammedovi Alimu, tzv. westernizace města.
     
Transfer z letiště:   Na káhirském letišti se přistává na dvou terminálech. První, starší terminál, slouží jak pro zahraniční, tak pro vnitrozemní lety a přistávají tu i linky ČSA. Druhý slouží výhradně zahraničním aerolinkám a odbavuje např. letadla mířící z Vídně. Jestliže nemáte zajištěný transfer do hotelu, lze využít služeb minibusů, taxíků nebo autobusů. Taxi Vás přijde do centra na cca 40 LE, záleží na smlouvání s řidičem, občas chtějí taxikáři také zaplatit v dolarech. V případě, že máte pevné nervy, můžete zkusit i autobus, který staví cca 200 metrů před letištěm, nemůžete ho miniout, a vyjde vás asi na půl libry. (luxusnější klimatizovaná linka pak na 2–3LE).
     
Možnosti zábavy:   Hlavním káhirským náměstím je bezesporu Midan Tahrir. Jsou zde soustředěny všechny významné úřady, turistická centra, dobré restaurace a obchody. Přilehlé ulice jsou prakticky 24 hodin denně při životě a směřují k nejvyhledáva­nějším turistickým atrakcím. Ramsesovo nádraží je orientováno severním směrem a přímo z letiště k němu jede autobusová linka číslo 400, jíž je i konečnou zastávkou. První místo v kulturním žebříčku zaujímá Káhirská opera na ostrově Al-Gezira. Egypťané zde uvádějí známé zahraniční hry a taktéž zde vystupuje Káhirská baletní společnost a Káhirský symfonický orchestr. Operní sezona začíná v březnu a trvá do poloviny června. Aktuální program najdete na stránkách Egypt Today nebo Al-Ahram weekly. Ještě je třeba mít na paměti, že pro muže je povinností být oblečen v obleku a kravatě. pokud budete chtít do místní ZOO se v klidu dostanete taxíkem za 5 LE, zpátky z nepochopitelného důvodů chtějí až 10 dolarů (to je cca 3x více). Zvířat je v ZOO spousta, vstupné je cca 25 pt, v ZOO je ale pak ještě asi 5 dalších míst, kde musíte znovu zaplatit vstupné – opět 25 pt – sloni, hadi, krokodýli, hroši, atd.
     
Co nevynechat:   Co byste rozhodně neměli vynechat v Káhiře:

Al-Azhar je nejslavnější káhirská mešita vznikla v roce 970 z popudu fátimovského dobyvatele Egypta Džauhára as-Sikiliho. V roce 988 byla při mešitě založena univerzita, která je nejstarší stále fungující univerzitou na světě a dodnes si zachovává pověst nejdůležitějšího střediska zabývajícího se studiem a výkladem islámu, islámského práva a výukou klasické arabštiny.

Bazar Chán al-Chalílí je největší bazar Afriky a společně s ulicí Muski tvoří jádro islámské Káhiry. Na jeho severním okraji stojí pozůstatky původní Wikály al-Bazar založené v r. 1382 pro ubytování cizích kupců a skladování zboží. V současnosti je velká část bazaru plná především kýčovitého zboží a zlatých šperků pro turisty, ale mimo hlavní turistické trasy se dá sehnat i běžné zboží jako oblečení, nádobí nebo potraviny.

Citadela je rozlehlá pevnost poblíž úpatí kopce Mukkatám. Jejím zakladatelem byl v r. 1176 vojevůdce Saláh ad-Dín ibn Ajjúb a až do druhé poloviny 19. století byla Citadela sídlem egyptských vládců či místodržících. V roce 1824 byla větší část původních budov srovnána se zemí, aby uvolnily místo nové výstavbě. Nejzajímavějšími stavbami Citadely jsou Alabastrová mešita vybudovaná Muhammadem Alím, který je tu také pohřben. Součástí mešity je i věž s hodinami, které Muhammadu Alimu v roce 1846 věnoval francouzský král Ludvík-Filip I. Mezi další důležité památky Citadely patří mešity sultána an-Násira Muhammada, jediná dochovaná mamlúcká stavba na Citadele, a mešita Sulejmána Nádherného, první stavba v osmanském stylu v Egyptě. V bývalém harému se nyní nachází egyptské národní vojenské muzeum zachycující vojenské dějiny Egypta od faraónů až po nástup prezidenta Mubaraka s venkovní expozicí tanků a letadel.

Egyptské muzeum uchovává rozsáhlou sbírku staroegyptských památek. Bylo založeno roku 1858 Francouzem Augustem Mariettem, současná budova je z r. 1902. Ve více jak padesáti místnostech je k vidění téměř 130 tisíc různých exponátů od kolosálních soch po drobné šperky, které představují historii starověkého Egypta od počátků do příchodu islámu. Součástí sbírek jsou poklady z Tutanchamonova hrobu, včetně jeho dvou zlatých rakví a slavné posmrtné masky. Muzeum doplňuje i park, kde lze spatřit rostoucí papyrus a lotos. V západní části parku je Mariettův hrob a památník významných egyptologů. Protože současná prostorová kapacita muzea přestává vyhovovat, připravuje se stavba nové budovy poblíž pyramid s plánovaným otevřením po r. 2010.

Heliopolis je archeologická lokalita na stejnojmenném severovýchodním káhirském předměstí Heliopolis. Stávalo zde město Iunu, jedno z nejvýznamnějších ve starověkém Egyptě, ze kterého se dochoval jediný stojící obelisk. Novodobé Heliopolis na počátku 20. století nechal v secesním stylu vystavět belgický podnikatel a průmyslník Édouard Louis Joseph baron Empain a do současnosti patří mezi luxusní káhirské čtvrti. Své sídlo tu má i egyptský prezident.

Islámská Káhira je nejstarší část Káhiry stojící na místě fátimovské rezidenční čtvrti. Ohraničená je částí původních hradeb se třemi bránami: Báb Zuwajlou na jihu a Báb al-Futúh a Báb an-Nasr na severu. Hlavní tepnu islámské Káhiry představuje ulice al-Mu’izz li-Dín Alláh, podél které se nachází většina z nepřeberného množství historických staveb. Za zmínku stojí Hakimova mešita, mauzoleum a madrasa sultána Ghaurího, mešita al-Azhar, historický mamlúcký dům Bajt Suhajmí atp. Islámská Káhira je od roku 1979 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Káhirská věž je 186 m vysoká televizní a vyhlídková věž z r. 1961 v podobě lotosu stojící v parku na nilském ostrově Gezíra. Monumentální portál se širokým vstupním schodištěm z asuánské růžové žuly uvádí vstupní halu, která je vyzdobena barevnými okny a nástěnnou mozaikou znázorňující tradiční i současné výjevy ze života lidu. Věž má ve pod vrcholem otáčecí restauraci a bar. Při dobré viditelnosti se nám nabízí výhled na pyramidy v Gíze, Sakkáře a Abúsíru na jihovýchodě i Nilskou přehradu na severu. Poblíž věže se nachází budova nové káhirské opery, kulturní centrum, několik muzeí a obrovské sportovní centrum patřící klubu al-Ahly.

Jižní město mrtvých se rozkládá na jihovýchod od Citadely. Tato chudá čtvrť je původně hřbitov (dodnes funkční), který se postupně stal útočištěm a domovem pro přibližně 500 tisíc lidí, žijících převážně v jednoduchých budovách postavených mezi hroby, mauzolei a mešitami. Většina dochovaných staveb patří mezi nejstarší káhirské památky, protože vznikaly od 11. do 13. století. Mezi nejzajímavější budovy, které se tu nachází, můžeme počítat mešitu Sajjídy Náfisy s hrobkou abbásovských chalífů (1242), mauzoleum egyptské vládkyně Šagarrat ad-Dur (1250) či komplex Huš al-Báša, hrobku příbuzných Muhammada Alího. Na jihu hřbitova se pak nachází mešita s hrobkou imáma aš-Šáfi'a, zakladatele jedné ze čtyřech islámských právních škol.

Severní město mrtvých je menší než jižní město a rozkládá se na severozápad od islámské Káhiry. Základ severního města představují tří rozsáhlé komplexy, kde jsou pohřbení mamlúčtí sultáni Kajtbáj, Barkúk a Inal. Je tu také hřbitov mučedníků, kde jsou uloženy ostatky egyptských vojáků padlých v arabsko-izralských válkách. V Kajtbájově mešitě ukazují její správci návštěvníkům kámen, ve kterém jsou stopy chodidel patřící údajně proroku Muhammadovi.

Stará Káhira - Koptské město Křesťanská čtvrť na místě původní římské pevnosti Babylon, jejíž vykopávky je možné spatřit hned vedle stanice metra. V Koptském městě se nachází řecký klášter s kostelem Mar Girgis (sv. Jiří), kostely Panny Marie, sv. Barbory, sv. Sergia a nově zrekonstruované koptské muzeum. Mimo těchto památek je tu také množství méně významných kostelů a křesťanských hřbitovů pod správou různých církví (koptské, řecké, arménské). V koptské částí se nachází i Ben Ezrova synagoga (zal. r. 827, nejstarší dochovaná synagoga v Egyptě). Nedaleko koptského města leží vykopávky původního hlavního města Fustátu a Amrova mešita, stojící na místě první egyptské mešity z r. 641.

Íbn Tulúnova mešita je nejstarší funkční káhirská mešita vystavěná mezi lety 876 a 879 n.l. abbásovským místodržícím Íbn Tulúnem v architektonickém stylu iráckých mešit včetně spirálového minaretu. Vedle mešity se nachází Gayer-Andersonovo muzeum uchovávající množství orientálních sbírek nejen z islámského světa, ale i Dálného východu, které shromáždil britský vojenský lékař John Gayer-Anderson.
     
Místní doprava:   V Káhiře se máte možnost svést jediným metrem na území afrického kontinentu. Jedná se o nejlevnější způsob dopravy a metro tak denně přepraví více než dva miliony cestujících. Jezdí se na dvou trasách po celé rozloze Káhiry. Co se týče lístků, nelekněte se systému označování. Přístroj Vám lístek nejprve spolkne a teprve potom ho nechá označený vyjet.
Ženy mohou jezdit v libovolných vagonech, ale pro ty, které chtějí jet pouze se ženami, je vyhrazen vagon první. V něm muži nejezdí. POZOR! V Egyptě neexistuje nepsané pravidlo, že přednost má ten, kdo vystupuje!!!!!. V Káhiře též existuje skoro 300 autobusových linek, autobusy jsou ovšem nepohodlné a velice často se porouchají. Doporučujeme využít klimatizovaných midibusů, jsou sice dražší, ale pohodlnější. Dávejte si velký pozor při přecházení silnic. Semafory v Káhiře téměř neexistují a na rušných místech (např. Tajit Square) může být poměrně nebezpečno.
     
Obrázky:    
     
   
     
   
     
   
     
   
     
Video:   Káhira se vším všudy
     
Odkazy:   www.cairo.com/ - oficiální stránky města s potřebnými odkazy

 

Výsledky hledání
LM
Egypt » Káhira Egypt - podél Nilu starstarstarstar
Program
letecky
Katovice
Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 12.7.2018 15 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 14 047 Kč LM Detail
 9.8.2018 15 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 15 033 Kč LM Detail
 16.8.2018 15 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 16 413 Kč LM Detail
Egypt » Káhira Le Meridien Pyramids starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Vídeň
Snídaně
Hodnocení:
4,1 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.9.2018 5 dní Snídaně leteckyleteckyVídeň 15 490 Kč Detail
 13.9.2018 5 dní Snídaně leteckyleteckyVídeň 15 490 Kč Detail
 20.9.2018 5 dní Snídaně leteckyleteckyVídeň 15 490 Kč Detail

další nabídky >