Dovolená u moře Dovolená u moře
Aktivní dovolená Aktivní dovolená
Zážitky Zážitky
Poznávání Poznávání
Napište nám

V případě, že potřebujete více informací o některém z nabízených zájezdů nebo máte zájem o destinaci, kterou jste v naší nabídce nenašli, zanechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme!

Jméno a příjmení
Váš Telefon
Váš E-mail
Chci informace o

Zpřísněné kontroly na hranicích - co očekávat

Aktuality
Zpřísněné kontroly na hranicích - co očekávat

Zpřísněné kontroly na hranicích - co očekávat

10.4.2017

Také na české turisty bude mít dopad nadcházející zpřísnění kontrol na hraničních přechodech na okraji schengenského prostoru, upozornilo české ministerstvo zahraničí. Zpřísnění pravidel začíná platit od dnešního dne. EU se po debatách na věci dohodla před měsícem, opatření má pomoci v boji proti terorismu a zneužívání kradených dokladů.

Také na české turisty bude mít dopad nadcházející zpřísnění kontrol na hraničních přechodech na okraji schengenského prostoru, upozornilo české ministerstvo zahraničí.

České ministerstvo zahraničí očekává, že zpřísnění kontrol na hranicích Schengenu zpomalí dopravu, především do Chorvatska, které je mezi českými turisty velmi oblíbené. „Na hraničních přechodech (Slovinska a Maďarska) s neschengenskými zeměmi budou důsledně kontrolováni všichni, včetně občanů EU, a to na vstupu i výstupu. Podle dostupných informací nebude přistoupeno ke zjednodušení kontrol ani v době svátků či turistické sezony,“ uvedl Černínský palác.

Asociace cestovních kanceláří doufá, že opatření omezí pohyb turistů co nejméně. „Slovinsko i Maďarsko si musejí být plně vědomy toho, že poškození normálního 'průtoku' turistů by mohlo mít špatný dopad na turistiku do Slovinska a Maďarska. Věříme, že do letní sezony všichni zúčastnění budou hledat systém, který by umožnil potřebnou kontrolu a zároveň co nejméně omezil pohyb turistů,“ uvedl místopředseda asociace Jan Papež.

Lidé s pasy unijních zemí dosud nebyli při vstupu či odjezdu ze Schengenu nijak kontrolováni. Nově mají být systematicky prověřovány veškeré doklady, a to jak při odjezdu, tak u příjezdu do unijního prostoru bez vnitřních hranic. Pasy mají být porovnávány s databází schengenského informačního systému (SIS) a s databází odcizených cestovních dokladů Interpolu. Kontroly se budou týkat všech osob, včetně těch, které požívají práva na volný pohyb. Tedy občanů EU a jejich rodinných příslušníků, kteří nejsou občany unie.

Pokud by systematické kontroly všech cestujících například v přístavech či na hraničních přechodech výrazně ohrožovaly plynulost dopravy, budou moci země provádět jen cílené kontroly, kdy jsou prověřováni jen vybraní pasažéři. Podmínkou je, že tento postup nesmí ohrozit bezpečnost, veřejné zdraví ani mezinárodní vztahy členských zemí.

Česká republika má vnější schengenské hranice pouze na mezinárodních letištích. Nový systém se ale cestujících přilétajících do země podle cizinecké policie nedotkne. Na letištích budou moci být cílené kontroly prováděny jen půl roku. Ve výjimečných případech - například když bude potřeba letiště kvůli zajištění plynulosti kontrol přestavět - bude možné prodloužení méně přísného režimu až na 18 měsíců.

Schengenský prostor tvoří 26 zemí EU, které mezi sebou zrušily hraniční kontroly. Několik z nich však kontroly v reakci na migrační krizi opět zpřísnilo. Chorvatsko, které je relativně novou členskou zemí EU, podobně jako Bulharsko, Rumunsko a Kypr, zatím není členem Schengenu, bližsí informace ZDE.

Zdroj: ČTK

Další aktuality naleznete každý den na našem facebooku ZDE.

Potřebujete být v obraze nebo pomoci, obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Krásný den

Roman Klihavec a celý ASSIST tým

ASSIST – your way s.r.o.
cestovní agentura
U Nemocnice 3064, 415 01  Teplice
IČ: 287 15 241, DIČ: CZ28715241
Telefon: 417 532 669, 417 532 820
Mobilní tel./HOT-LINE/HELP-LINE: 777 277 478 nebo 777 ass ist
E-mail: sekretariat@i-assist.cz, Internet: www.i-assist.cz
SKYPE: assist_rezervace, ICQ: 197-595-152
Facebook: www.facebook.com/ASSIST.CA
Člen Asociace českých cestovních kanceláří a agentur - AČCKA