Dovolená u moře Dovolená u moře
Aktivní dovolená Aktivní dovolená
Zážitky Zážitky
Poznávání Poznávání
Napište nám

V případě, že potřebujete více informací o některém z nabízených zájezdů nebo máte zájem o destinaci, kterou jste v naší nabídce nenašli, zanechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme!

Jméno a příjmení
Váš Telefon
Váš E-mail
Chci informace o

Na co si dát pozor na silnicích v cizině

Aktuality
Na co si dát pozor na silnicích v cizině

Na co si dát pozor na silnicích v cizině

28.6.2016

Hlavní dovolenková sezóna začíná a statisíce Čechů opět vyrazí do zahraničí autem. Ve spolupráci s ÚAMK přinášíme přehled hlavních novinek, na které si čeští motoristé musejí dát v nejoblíbenějších prázdninových destinacích pozor.

Na Slovensku už od nového roku nepoužívají běžnou dálniční známku, ale elektronickou vinětu. Tu lze koupit na čerpacích stanicích u dálnic, na webu eznamka.sk nebo v ÚAMK. Na Slovensku se také zpřísnily pokuty za rychlou jízdu, jízdu pod vlivem alkoholu, jiných návykových látek a podobně.

Chodec nebo cyklista pohybující se po neosvětlené komunikaci nebo po komunikaci mimo zastavěná území za snížené viditelnosti musí mít na Slovensku na sobě nějaký reflexní prvek. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla, a to ve dne i v noci.

Sankce za porušení tohoto pravidla je 50 až 150 eur (asi 1350 Kč až 4060 Kč). Navigace nebo podobný přístroj nesmí být umístěn na čelním skle v zorném poli řidiče.

Bez reflexní vesty hrozí vysoká pokuta
V Rakousku je nutné dát si pozor na dodržování bezpečné vzdálenosti, vytvoření průjezdu pro vozidla integrovaného záchranného systému (sanitky a hasiče) v koloně a povinnost reflexní vesty pro řidiče (pro ostatní členy osádky vozu se doporučuje).

„Nejen za tyto přestupky vám hrozí vysoká pokuta až 2180 eur. Ještě vyšší sankce je za špatný technický stav vozu, tam policie rovnou odebírá registrační značku a ukládá pokutu až do výše 5000 eur. Stejná pokuta vám hrozí za špatně upevněný náklad či nepřipoutané dítě v dětské sedačce,“ upozorňuje mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

V Rakousku je také zakázáno mít v autě umístěné tzv. on board kamery. Lékárnička je povinná i pro motorkáře a musí být v obalu, který zabrání vniknutí nečistot.

Na podstatnou změnu by se měli připravit řidiči kuřáci, kteří letos míří do Itálie. Nově tam platí zákaz kouření ve vozidle převážejícím děti do 12 let nebo těhotné ženy. Pokuta za tento přestupek je vysoká od 500 až po 5000 eur.

Do každého státu si musíme vybavit vozidlo jinak
Petr Vomáčka, ÚAMK
Děti cestující ve vozidlech registrovaných v zahraničí musí být zajištěny v souladu s právními předpisy platnými v zemi původu. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z motorového vozidla během mimořádné události. Toto nařízení neplatí pro motocykly. Cyklista, který jede po komunikaci za snížené viditelnosti nebo v tunelu, musí mít v Itálii oblečenu reflexní vestu.

V Itálii je benzín drahý
„Také se jedná o jednu z nejdražších zemí z pohledu pohonných hmot a cen mýtného. Vždyť jeden litr vás vyjde v průměru o devět korun dráže než například u nás nebo v Rakousku a průměrná cena mýtného za 100 ujetých kilometrů je sedm eur,“ říká o Itálii Petr Vomáčka.

Před dovozem pohonných hmot do Itálie ale varuje. „Můžete tam totiž dovézt jen 10 litrů v homologovaném kanystru, a pokud toto pravidlo porušíte, hrozí vám sankce přes 7700 eur a trest odnětí svobody,“ dodává Vomáčka.

Celý článek si přečtete svjPrávo https://www.novinky.cz/finance/407654-na-co-si-dat-pozor-na-silnicich-v-cizine.html