Dovolená u moře Dovolená u moře
Aktivní dovolená Aktivní dovolená
Zážitky Zážitky
Poznávání Poznávání
Napište nám

V případě, že potřebujete více informací o některém z nabízených zájezdů nebo máte zájem o destinaci, kterou jste v naší nabídce nenašli, zanechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme!

Jméno a příjmení
Váš Telefon
Váš E-mail
Chci informace o

Cesta k moři po silnici v létě podraží

Aktuality
Cesta k moři po silnici v létě podraží

Cesta k moři po silnici v létě podraží

26.6.2016

Motoristé cestující v létě po Evropě se musí připravit na zvýšené ceny mýta i dálničních známek. Mýtné zdražilo na vybraných úsecích a tunelech v Rakousku a ve Francii, Bulharsko zase zvýšilo ceny dálničních známek o 40 procent. Slovensko letos poprvé využívá elektronické dálniční známky. Vyplývá to z informací Asistenční služby pro motoristy (ÚAMK).

Vedle dřívějšího zdražení dálničních známek rakouský správce komunikací zvedl o 50 centů na 11,50 eura (zhruba 312 Kč) poplatek za průjezd po Tauernské dálnici A10. Stejné zvýšení cen motoristy nemine při průjezdu tunely Arlberg a Gleinalm. O 20 centů se zvedla cena za průjezd tunelu Karawanken mezi Slovinskem a Rakouskem. Nově se k platbě za průjezd Pfänderského tunelu (8,80 eura) u švýcarského Bodamského jezera musí pořizovat i rakouská dálniční známka, cesta se tak prodraží.

Zdražení se nevyhnul ani Eurotunel, kde si řidič připlatí zhruba 30 euro.
O šest eur na 35 eur podražil průjezd po silnici přes průsmyk Grossglockner. V zemi galského kohouta zdražili průjezd tunelem pod horou Mount Blanc o tři eura na 44 eur (zhruba 1195 Kč). Podobně cena vzrostla v tunelu Fréjus na 44,2 eura.

Zdražení se nevyhnul ani Eurotunel, kde si řidiči připlatí v průměru 30 eur. Slovensko nově využívá elektronické dálniční známky. Ty lze na deset dní, měsíc nebo rok koupit na prodejních místech nebo přes internet. Kamerový systém potom vůz sleduje podle registrační značky. Za jízdu po zpoplatněné silnici bez dálniční známky hrozí řidiči pokuta do 500 eur (cca 13 582 Kč).

Zdražily i pohonné hmoty
V Maďarsku jsou vozidla a jejich platba za použití dálnic kontrolovány za pomoci kamerového systému. Pokud se po nich motorista vydá bez zaplacení elektronické viněty, hrozí mu pokuta 50 eur (zhruba 1358 Kč).

Slovinsko na rozdíl od zbytku Evropy neprodává desetidenní dálniční známky, ale jen na sedm dní. To může zkomplikovat život těm, kteří jedou na týdenní dovolenou. Tento fakt policie kontroluje a pokutuje a postih může vyjít až na 800 eur (21 731 Kč).

 

Celý článe naleznete na Novinky.cz, ČTK https://www.novinky.cz/cestovani/407698-cesta-k-mori-po-silnici-v-lete-podrazi.html

Aktuální informace, kde a za kolik natankujete v Evropě - najdete v článku iDNES - ZDE.