Dovolená u moře Dovolená u moře
Aktivní dovolená Aktivní dovolená
Zážitky Zážitky
Poznávání Poznávání
Napište nám

V případě, že potřebujete více informací o některém z nabízených zájezdů nebo máte zájem o destinaci, kterou jste v naší nabídce nenašli, zanechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme!

Jméno a příjmení
Váš Telefon
Váš E-mail
Chci informace o

Aktuality
Vydávání OP a pasů od 1. 1.2016 nově

Vydávání OP a pasů od 1. 1.2016 nově

1.1.2016

První leden 2016 přináší hned několik změn ve vydávání osobních dokladů.


Občanům nad 70 let budou po skončení platnosti dosavadních občanských průkazů vydávány nové s dobou platnosti na 35 let. Novinky zaznamenají také žadatelé o cestovní pas. Požádat o něj a vyzvednout si ho bude možné na kterémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého pobytu. S novým rokem také končí vydávání pasů bez biometrických údajů s platností šest měsíců.

Od 1. ledna 2016 nabývají platnost novely zákonů o občanských průkazech a o cestovních pasech (zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech  ve znění pozdějších předpisů).

I nadále bude možné požádat o občanský průkaz na obecním úřadě obce s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého pobytu, kde si jej žadatel bude moci i vyzvednout. Pokud při podání žádosti občan požádá o vyzvednutí nového dokladu na jiném úřadě, než kde o něj požádal, bude mu za správní poplatek 100 korun vyhověno. Stejnou možnost jako u občanských průkazů umožňuje novela zákona i pro vydání cestovních pasů.

Podstatná změna zákona o cestovních dokladech se týká občanů, kteří budou potřebovat urychleně vycestovat do zahraničí. Po 1. lednu 2016 již úřady nebudou vydávat cestovní pasy bez biometrických údajů s platností šest měsíců. Občan však bude mít možnost požádat o pas s biometrickými údaji s platností na deset let u dospělého a na pět let u žadatele mladšího 15 let. Tyto doklady budou vydávány do šesti pracovních dnů za správní poplatek Kč 4000,- u dospělého a za Kč 2000,-u dítěte.