Dovolená u moře Dovolená u moře
Aktivní dovolená Aktivní dovolená
Zážitky Zážitky
Poznávání Poznávání
Napište nám

V případě, že potřebujete více informací o některém z nabízených zájezdů nebo máte zájem o destinaci, kterou jste v naší nabídce nenašli, zanechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme!

Jméno a příjmení
Váš Telefon
Váš E-mail
Chci informace o

Aktuální situace na ostrově Kos

Aktuality
Aktuální situace na ostrově Kos

Aktuální situace na ostrově Kos

12.8.2015

Vyjádření vedoucí úřadu na Velvyslanectví Řecké republiky v Praze k situaci na ostrově Kos pro AČCKA:

 

V Praze, dne 12. 8. 2015 

 

Vážená paní ředitelko,

     V návaznosti na nedávné zprávy v českém tisku a s odvoláním na prohlášení starosty ostrova Kos, pana Georgios KYRITSIS, bych vám ráda sdělila následující.

     Ostrov Kos v poslední době přijímal utečence a imigranty, dožadující se vstupu do EU přes území Řecka. Imigrační vlny a problémy, spojené s kontrolou dokladů a osob, jsou problémem celoevropským a překračují možnosti jednoho malého ostrova, jakým je i Kos.

     Přesto všechno můžeme říci, že díky spojenému úsilí místních úřadů, obyvatel, a pracovníků v turistickém ruchu, a to po dobu 7 měsíců, po kterou poskytují pomoc a podporu imigrantům, se daří udržet ostrov Kos jako jedinečnou turistickou oblast a zároveň ostrov Kos jako místo solidární a humanitární pomoci.

     V posledních dnech se místní samospráva , ve snaze ulehčit městu Kos a usnadnit proces kontrol, rozhodla přesunout imigranty do starého stadionu na Kosu, kde byl zřízen provizorní ubytovací tábor, tak, aby bylo uspokojeno i větší množství příchozích. imigrantů. Toto řešení je provizorní a bude trvat jen několik dnů, než se podaří zajistit přesun imigrantů z ostrova Kos.

    Malá skupina imigrantů, kteří byli znepokojeni, že kontrola dokladů je dlouhá , dožadovali se opuštění ostrova a okamžitého pokračování v cestě do EU, vyvolala nepokoj, ovšem malého rozsahu. Za  přítomnosti policie se situace uklidnila , proces kontrol dokladů a osob se zrychlil a imigranti, kteří již jsou na ostrově, budou z něj přepraveni do pátku, t.j. 14.8.2015.

     Tato zmíněná událost, která byla velmi dramaticky publikována, se udála na jediném místě, a to na  místě, které se nachází ve značné vzdálenosti od turistických center, kde jsou ovšem návštěvníci a hosté v naprostém bezpečí a v péči hotelierů.

     Zmiňujeme-li se o řešení problémů s imigrací, musíme zdůraznit, že se jedná o oddělený prostor a vůbec se nedotýká každodenního života ve městě. Ostrov Kos je a zůstane čtvrtým nejoblíbenější turistickým cílem v Řecku a i nadále se těší na příchod svých očekávaných hostů.

 

     Ostrov Kos je v každém případě bezpečnou turistickou destinací.

 

     Při této příležitosti mi dovolte, abych popřála všem vaším klientům příjemnou cestu a ničím nerušený pobyt kdekoliv v Řecku.

 

S úctou

 

                                                               Dimitra Georgantzoglou

                                                                 Chargée d´Affaires a.i.